HISTORIA

KONIEC XIXw   
 
Początki obecności Polaków w Troyes sięgają końca XIX wieku, kiedy to przybywą tutaj polskie siostry zakonne oraz kilku oficerów wojsk powstańczych z 1863 roku. 


PIERWSZA FALA 

Jednakże pierwsza ogromna fala Polaków pojawia się po zakończeniu pierwszej wojny światowej na początku lat dwudziestych. Są to przede wszystkim emigranci ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej, którzy przybyli tu do pracy bądź na fermach rolniczych, bądź w przemyśle włókienniczym. 

ROK 1924

Już w październiku 1924 roku zawiązuje się pierwsza organizacja skupiajaca rodaków, filia Centralnego Związku Robotników Polskich w Paryżu pod nazwą Polski Związek Robotników Polskich w Troyes. W tym samym okresie (09.11.1924r.) powstaje też Orkiestra Polska, a nieco pózniej Biblioteka Polska. 

LATA 1926-74 

W 1926 roku organizacja zmienia nazwę na Towarzystwo Robotników Polskich im. Józefa Piłsudskiego.
Powstaje sekcja Miłośników Scenyktóra uczestniczy w Paryżu w konkursach amatorskich teatrów i
zajmuje tam kilkakrotnie czołowe miejsca. Od 1933 roku Towarzystwo organizowało wieczorowe kursy języka polskiego i francuskiego dla dorosłych, zajmowało się także pomocą pieniężną dla bezrobotnych, samotnych i chorych przebywających w szpitalach. 
W międzyczasie organizacja ponownie zmienia swoją nazwę,tym razem na Towarzystwo im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która to nazwa pozostaje aż do 1974 roku, kiedy to postanowiono przemianować ją na Polskie Towarzystwo Kulturalne w Troyes.




OBCHODY 50-lecia 
10 października 1977 roku odbyły się Troyes obchody 50-lecia obecności Polaków w departamencie Aube. Było to święto nie tylko naszych rodaków ale również Francuzów, dla których Polacy na trwałe wpisali się w historię całego regionu, a poprzez swoją aktywność zawodową i społeczną stali się pełnoprawnymi członkami miejscowej społeczności. 



LATA OSIEMDZIESIĄTE I CZASY WSPÓŁCZESNE



W 1980 roku przekazano część księgozbioru Bibliotece Miejskiej w Troyes, w której został utworzony dział polski. Obecnie Towarzystwo skupia ok. 50 aktywnych członków i sympatyków. Nie jest to już ilość tak imponująca jak 80 lat temu, ale też przez ten okres czasu miejscowa Polonia w sposób naturalny się wykruszyła. Przez te wszystkie lata dzialalność Towarzystwa koncentrowała się głównie na rozwijaniu kultury polskiej, utrwalaniu dziedzictwa kulturowego i patriotyzmu czy to poprzez organizowanie spotkań, wycieczek, rocznicowych akademii czy też poprzez zwyczajną, codzienną pracę dla dobra całej Polskiej Wspólnoty.



1 stycznia 2010 roku nastapiła zmiana adresu PTK.
Siedziba Towarzystwa mieści się w Pont Sainte Marie.