dimanche 23 mars 2014

01. Rocznica bitwy pod Arcis-sur-Aube.

Bitwa pod Arcis-sur-Aube – starcie zbrojne, które miaÅ‚o miejsce 20–21 marca 1814 roku podczas wojen napoleoÅ„skich.

Napoleon majÄ…c ze sobÄ… 23 000 żoÅ‚nierzy maszerowaÅ‚ na Reims z zamiarem wyjÅ›cia na tyÅ‚y idÄ…cych na Paryż armii sprzymierzonych. Jednak 20 marcazostaÅ‚ zaatakowany koÅ‚o Arcis-sur-Aube przez austriackÄ… armiÄ™ (100 000 żoÅ‚nierzy) dowodzonÄ… przez feldmarszaÅ‚ka Schwarzenberga. Francuzi powstrzymywali natarcie Austriaków przez 8 godzin. Podczas szarży kawalerii austriackiej zagrożony Napoleon schroniÅ‚ siÄ™ wewnÄ…trz czworobokubatalionu piechoty polskiej, dowodzonego przez Skrzyneckiego. W nocy przybyÅ‚ z posiÅ‚kami w liczbie 7000 żoÅ‚nierzy marszaÅ‚ek Oudinot. NastÄ™pnego dnia Francuzi kontynuowali walkÄ™, jednak wobec ogromnej przewagi Austriaków musieli wycofać siÄ™ na Saint Denis. Austriacy stracili w bitwie 8–9 tys. żoÅ‚nierzy, natomiast Francuzi – 3000 żoÅ‚nierzy. Armia austriacka po bitwie kontynuowaÅ‚a marsz na Paryż.

Pomimo większych strat Austriaków bitwa była nierozstrzygnięta. Francuzom nie udał się zamiar wyjścia na tyły armii sprzymierzonych, natomiast Austriacy pomimo znacznej przewagi liczebnej nie zdołali zniszczyć armii Napoleona.

Według innej wersji przebiegu bitwy, Napoleon ocalony został nie przez oddział Skrzyneckiego, lecz przez polski szwadron szwoleżerów Gwardii Cesarskiej dowodzonej przez Barona Ambrożego Mikołaja Skarżyńskiego. Wersję tę potwierdza list wysłany 2 lutego 1855 przez Skarżyńskiego do pułkownika Andrzeja Niegolewskiego oraz jego korespondencja z samym Skrzyneckim.

Walki żołnierza polskiego pod Arcis-sur-Aube zostały, po 1990 r., upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, "ARCIS SUR AUBE 19 III 1814".

źródło: Wikipedia

 

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire